VP-Lux on suomalainen kasvatuksen erikoisliike. Saat meiltä toimivat ratkaisut sisäkasvatukseen, vesiviljelyyn ja valaistukseen – suoraan varastosta ja asiantuntevalla tuella.
Jääkäritie 9
Myymälä on auki normaalisti
Kahvia ja pullaa tarjolla asiakkaille
Aquamaster tarjoaa fiksun hinta laatusuhteen pH- ja EC-mittareita kotikasvatukseen ja ammattihydroon. Kun pH ja johtokyky pysyvät hallinnassa, ravinteet imeytyvät oikein ja kasvu on tasaisempaa. Valikoimasta löytyy taskukokoiset pH- ja EC TDS mittarit, yhdistelmämallit sekä kalibrointi- ja huoltotarvikkeet, joilla saat mittarin pysymään tarkkana arjessa.
Aquamaster mittarit käynnistyvät nopeasti ja lukema vakiintuu selkeästi. Automaattinen lämpötilakompensaatio korjaa veden lämpötilan vaikutusta mittaustulokseen, mikä helpottaa arkea erityisesti hydro- ja RDWC järjestelmissä.
Näyttö on helppolukuinen ja käyttölogiikka suoraviivainen. Mallista riippuen saat roiskevesisuojatun rakenteen ja vaihdettavan pH elektrodin, mikä pidentää laitteen käyttöikää ja vähentää ylläpitokuluja.
Käyttökynnys on matala. Mittaa, säädä ja toista. Kun mittaus on helppoa, siitä tulee rutiini joka näkyy suoraan tasaisempana kasvuna.
Aquamaster sopii kotikasvattajalle, kasvatustelttoihin ja kasvihuoneisiin, sekä käyttäjälle joka haluaa luotettavan mittauksen ilman turhaa monimutkaisuutta.
Mittarit toimivat mullassa, kookoksessa ja vesiviljelyssä. Valitse taskumittari nopeaan päivittäiseen tarkistukseen, tai yhdistelmämittari kun haluat pH:n, EC TDS:n ja lämpötilan samasta laitteesta.
pH mittari on varma perusratkaisu, kun haluat varmistaa ravinneliuoksen happamuuden mullassa, kookoksessa tai hydrojärjestelmässä.
EC tai TDS mittari kertoo ravinneliuoksen vahvuuden yhdellä vilkaisulla ja auttaa välttämään sekä puutoksia että liikaruokintaa.
Yhdistelmämittari on paras valinta, kun haluat pH:n, EC TDS:n ja lämpötilan samasta laitteesta ja vähentää laitteiden määrää työpöydällä. Jatkuvaan seurantaan sopivat mallit, joissa anturi voidaan jättää säiliön viereen ja arvot tarkistaa nopeasti päivän aikana.
Tarkka mittari syntyy rutiinista. Kalibroi pH säännöllisesti kahdella puskurilla, tavallisimmin 7.01 ja 4.01, ja huuhtele sekä puhdista anturi ennen kalibrointia.
EC mittari kalibroidaan yleisimmin 1413 µS cm liuoksella. Joissakin malleissa käytetään lisäksi 12.88 mS cm standardia laajan mitta alueen varmistamiseksi.
pH elektrodia ei säilytetä tislatulla vedellä, vaan sille tarkoitetussa säilytysliuoksessa, jotta lasikalvo pysyy toimintakunnossa myös taukojen aikana.
Hydro RDWC järjestelmissä pH on tavallisesti välillä 5.5–6.2 ja EC nousee vaiheittain taimista kukintaan.
Kookoksella pH pidetään tyypillisesti 5.8–6.2 ja multakasvatuksessa 6.0–6.5. EC taso riippuu ravinteista, lajikkeesta ja kasvuvaiheesta. Taimille riittää miedompi liuos ja voimakas kasvu sekä kukinta vaativat korkeampaa johtokykyä.
Arvot ovat ohjeellisia. Seuraa kasvien reaktiota ja hienosäädä sen mukaan.
Kalibrointipuskurit pH 7.01 ja 4.01, EC standardit 1413 µS cm ja tarvittaessa 12.88 mS cm, pH elektrodin säilytysliuos sekä puhdistusliuokset varmistavat, että lukemat pysyvät terävinä päivästä toiseen.
Pieni näyteastia ja ajastettu viikkorutiini tekevät mittaamisesta nopeaa ja vähentävät virheitä.
Mittaa samaan aikaan päivästä, kirjaa pH ja EC ylös ja tarkista trendi kerran viikossa. Jos EC nousee ilman lisäystä, kasvi juo vettä enemmän kuin ravinteita ja silloin lisätään puhdasta vettä. Jos EC laskee, kasvi käyttää ravinteita aktiivisesti ja silloin ravinnetta lisätään maltillisesti. Kun trendit ovat näkyvissä, ravinnetaloutta on helppo ohjata ja kasvit palkitsevat tasaisella kasvulla.
Klarna maksutavat
Svea maksutavat
Myymälä Äänekoski
Teollisuuskatu 45, 44150
Ma–Pe: 09.00–16.00
Muina aikoina sopimuksen mukaan, kysy asiakaspalvelusta
Myymälä Oulu
Kaarnatie 22, 90530
Ma: Suljettu
Ti–Pe: 11.00–17.00
Myymälä Mikkeli
AVATAAN 22.1 !
Jääkäritie 9, 50150
Ma: 12.00–17.00
To: 11.30–16.30
Pe: 12.00–17.00